Biblioteka pristato interaktyvų Lentvario žemėlapį ir kviečia atrasti atgimstantį miestą

Lentvario miesto biblioteka 2022 m. vykdė projektą „Interaktyvus Lentvaris QR“. Projekto tikslas – sukurti interaktyvų Lentvario miesto objektų žemėlapį, kuris būtų patrauklus jaunimui ir ne tik, turintis edukacinį poveikį ir paremtas naujausiais IT sprendimais. Atsižvelgdami į jaunų žmonių poreikius ir aktyviausiai naudojamas komunikacijos priemones, sukūrėme produktą, pritaikytą mobiliesiems įrenginiams. Interaktyvus žemėlapis kviečia aplankyti istorinius, meninius ir kultūrinės vertės objektus bei kitas traukos vietas Lentvario mieste.

Pradiniame projekto etape, siekiant apsispręsti, kuriuos objektus įtraukti į žemėlapį, vykdėme daug veiklų: vyko kraštotyros darbų paroda „Mano miestas Lentvaris“, ekskursija gyventojams – „Ar pažįsti Lentvario žaliąjį rūbą“ su Rasa Puziniene, konkursas-edukacija „Neatskleistas žemėlapių pasaulis“ su kartografe Jovita Žemaitiene, taip pat nuotolinis susitikimas su kraštovaizdžio architektais Vaiva ir Steponu Deveikiais. Visos šios veiklos padėjo išgryninti objektų koncepciją bei atrasti naujų vietų – taip žemėlapyje atsirado juodosios pušys ir baltasis šilkmedis.

Buvo sukurtas interaktyvus 15-os miesto taškų žemėlapis, kurį sudaro šie objektai: grafų Tiškevičių dvaras, dvaro parkas, baltasis šilkmedis, Račkūnų kapinių koplyčia, Timofėjaus dvaras (liaudies meistro Timofėjaus Ževžikovo namas), Lentvario miestas ir naujos erdvės, Lentvario geležinkelio tunelis, Lentvario miesto pirmoji mokykla, Lentvario miesto biblioteka, Lentvario miesto vaistinė, istorinė Tiškevičių dvaro kavinė „Rivjera“, Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia, ežeras „Graužys“, geležinkelio stotis, juodoji pušis. Prie kiekvieno objekto rasite trumpą aprašymą, vaizdo įrašų, nuotraukų. Aprašymams buvo panaudota Lentvario bibliotekoje sukaupta kraštotyrinė medžiaga apie miestą. Prie projekto meninės dalies ir vietovių aprašymo prisidėjo lentvariečiai: fotografas Audrius Dzingeliauskas ir mokytoja Aušra Girdziušienė.

Sukurto interaktyvaus žemėlapio nuoroda yra paskelbta Trakų viešosios bibliotekos puslapyje: https://trakubiblioteka.lt/lentvario-krastas/ . Taip pat žemėlapis atspausdintas ant tentinės medžiagos. Prie objektų pritvirtintos specialios lentelės su QR kodais. Žemėlapiu galės naudotis kiekvienas, turintis mobilųjį įrenginį. Užsukę į Lentvario biblioteką, galite susipažinti su interaktyviu žemėlapiu ir gauti visą aktualią informaciją.

Taip pat su žemėlapiu planuojame aplankyti ir kitas bibliotekas, muges, šventes, skleisti žinią apie mūsų miesto įdomybes ir kviesti jame apsilankyti.

Lentvaris – istorinis miestas

Pirmąsias užuominas apie Lentvario vietovę randame prieš 600 metų rašytoje kronikoje. Lentvario miestas susikūrė XIX a. antroje pusėje prie pastatytos geležinkelio stoties, netoli Lentvario dvaro, tuo metu priklausiusio grafui Tiškevičiui. Šio rūmų parko autorius visame pasaulyje žinomas prancūzų kraštovaizdžio architektas Eduardas Andrė.

Tiškevičiai valdė dvarą nuo 1850 m. ir jame gyveno iki Antrojo pasaulinio karo. Lentvario dvaro sodybą sudaro savito stiliaus rūmai, 2 gyvenamieji namai, arklidės, tvartas, vandens malūnas, kluonas, paviljonas, vandentiekio bokštas ir parkas. Nutiesus geležinkelį ir pastačius stotį, jau ėmė formuotis gyvenvietė ir pramoninis centras. Tiškevičių iniciatyva ir lėšomis 1926 m. pastatyta Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai neoromaninio stiliaus bažnyčia, kurią projektavo žinomi italų architektai. Pirmoji centrinė gatvė buvo Konduktorių ir Klevų alėja. Lentvaris – didžiausias Trakų rajono miestas, kuriame gyvena apie 12 tūkst. gyventojų. 1949 m. gavo miesto teises. 2001 m. buvo patvirtintas Lentvario herbas. Jame pavaizduoti  trys auksiniai klevo lapai raudoname fone. Lentvaryje yra 3 veikiančios gimnazijos ir pradinė mokykla. Lentvaris garsėja „KILIMAIS“ – tai vienintelė įmonė Lietuvoje, gaminanti kilimus ne tik Lietuvai.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė. Projekto partneriai: Trakų jaunimo turizmo ir laisvalaikio centras, Lentvario seniūnija, Lentvario M. Šimelionio gimnazija, VšĮ „Klevų alėja“.

Dalia BAGDŽIUVIENĖ,

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario padalinio vedėja