Lentvario dvaro rūmams reikalinga didesnė apsauga

Kovo 19 d. Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinis padalinys (toliau – Departamento padalinys) Lentvario dvaro sodybos rūmų savininko raštu pareikalavo rūmams fizinės apsaugos.

 Tokių priemonių imtasi, kadangi pirmadienio naktį (kovo 17 d.) rūmuose kilo gaisras, per kurį išdegė antrame aukšte sukrautos statybinės medžiagos ir šiukšlės, aprūko betoninės grindys. Dėl gaisro pradėtas ikiteisminis tyrimas.

 Pastatą iš išorės apžiūrėję Departamento padalinio specialistai gaisro padarinių nenustatė, bet konstatavo, kad tebėra neužsandarinti kai kurie rūmų langai. Pastato savininkas dar vasario mėnesį gavo Departamento padalinio reikalavimą užsandarinti jų angas. Tuomet pažymėta, kad pro atvirą pirmo aukšto langą į pastatą galimai patenka pašaliniai asmenys. Šį reikalavimą rūmų valdytojas turi įgyvendinti iki balandžio 1 d.

 Atsižvelgiant į tai, kad pašaliniai asmenys gali patekti į rūmus ir padaryti kultūros paveldo vertybei žalos, Departamento padalinys reikalauja ne tik užsandarinti langų angas, bet ir užtikrinti fizinę rūmų apsaugą.

 „Fizinės apsaugos reikalavome. Prieš kelerius metus rūmus saugojo apsaugos darbuotojas, tačiau vėliau savininkas jo atsisakė. Fizinė apsauga yra plati sąvoka, savininkas šį reikalavimą įgyvendino įstatydamas metalines duris, aptverdamas tvorą. Tačiau iš to, kaip dažnai įsilaužiama į pastatą ir jame daroma nežinia kas – štai ir pirmadienį kilo gaisras -, matome, kad šitų priemonių nepakanka. Turi būti grąžinta budinčio sargo arba įvesta stebėjimo kamerų apsauga, kitaip dėl nelaimės ar blogų žmonių kėslų šią įspūdingą vertybę galime prarasti“ – sako Departamento Vilniaus teritorinio padalinio vedėjas Vitas Karčiauskas.

Lentvario dvaras_2013 10 17 014_nuotr. Eimant-s Dauk-ait-s

 Lentvario dvaro rūmai suformuoti keliais etapais: 1855 – 1865 m. grafas Juozapas Tiškevičius čia pastatė neogotikinio stiliaus rūmus, tačiau vėliau išsikėlė į Kretingą ir rūmai liko tušti. 1891 m. dvarą paveldėjęs Vladislovas Tiškevičius rekonstravo rūmus, 1899 m. jie įgavo dabartinę angliškos gotikos išvaizdą. Po rekonstrukcijos ypač išraiškingas tapo rūmų fasadas – netinkuotas raudonų plytų mūras dera su tinkuotomis detalėmis. Ypatingai turtingai dekoruotas bokštas ir bokšteliai. Rūmus puošia aukšti ažūriniai kaminai, herbais papuoštas rizalitas.

 Grafams Tiškevičiams dvaras priklausė iki Antrojo pasaulinio karo. Pokaryje rūmuose veikė Kilimų audimo fabrikas. Dabar rūmai yra privati nuosavybė.

Vitas Karčiauskas

Naujienos iš interneto