NUOTOLINIS PASIVAIKŠČIOJIMAS PO LENTVARIO DVARO PARKĄ PASKATINO JĮ APLANKYTI

Lentvario miesto biblioteka įgyvendindama projektą „Interaktyvus Lentvaris QR“, kuria interaktyvų Lentvario miesto objektų žemėlapį. Viena iš numatytų projekto veiklų, padėsianti geriau suprasti mus supančią aplinką – tai susitikimas su kraštovaizdžio architektu.

Pristatyti Lentvario dvaro parko kraštovaizdžio buvo pakviesti dr. Vaiva Deveikienė ir Steponas Deveikis – Eduardo F. Andrė klubo nariai Lietuvoje. Su jais Lentvario bibliotekoje susitikome virtualiai. Vaiva ir Steponas Deveikiai organizuoja konferencijas, susitikimus, supažindina su E. Andrė kūryba. Vienas iš reikšmingų darbų Lentvario miestui – tai 2008 m. išleista „Lentvario dvaro parko istorinės ir meninės raidos apybraiža“, kurioje apžvelgiama Lentvario dvaro sodyba ir E. Andrė kurtas parkas.

Paskaitos tema buvo „Lentvario dvaro parkas – europinės reikšmės kultūros paveldas. Eduardo F. Andrė stilius ir jo raiška Lentvario parke“. Pranešimo tikslas – apžvelgti Lentvario parko kūrimo principus ir išraiškos priemones, atsakant sau ir auditorijai, ar Lentvario parkas yra E. F. Andrė (1840–1911)  kūrybos apoteozė, ar ankstesnės kūrybos citatų, replikų, detalių visuma. Paskaitos metu taip pat buvo apžvelgti Eduardo Andrė (1840–1911 m.), jo sūnaus Renė Andrė ir su juo dirbusių autorių žymesni darbai.

Kaip pasakojo Vaiva ir Steponas, Lentvario dvaro parkas buvo pradėtas planuoti grafo V. Tiškevičiaus iniciatyva. Šis parkas – tai tarsi paveikslas kraštovaizdyje. Paskaitos metu daugelį kartų minėta, kad parke privaloma estetika, kuri leidžia grožėtis gamta. Čia suderinti įvairių rūšių medžiai sudaro trejopą erdvę, o tvenkinių ir upelių vanduo veikia raminančiai. E. Andrė  projektuotas parkas – tai poilsio oazė, kurioje suderintos maumedžių grupės suteikia lengvumo, dirbtinės uolos, tilteliai, kaskados leidžia lankytojui pasijusti kaip prie jūros ar kalnuose. Parko lankytojai XX a. pradžioje buvo daugiausiai keleiviai, vykstantys geležinkeliu Varšuva–Sankt Peterburgas, ir sustoję Lentvaryje  norėjo pailsėti, pasigrožėti. Pranešėjai žiūrovams pateikė daug įdomios vaizdinės medžiagos, kuri padėjo keliauti laiku ir pajusti to meto dvasią.

Apibendrindami Vaiva ir Steponas Deveikiai sakė, kad Lentvario parkas yra gausiausiai pittoresque (vaizdingumo, išraiškingumo) išraiškos priemonių turintis E. F. Andrė parkas Lietuvoje – gerai suraizgyti, suvingiuoti takeliai, akmeninių pakopų laipteliai, grotos ir kaskados, dirbtinės uolos, medžių deriniai – guotai ir vienišiai – sujungti į visumą. Medinių kelmų, šakų imitacijos dar raiškesnės nei Palangoje ar Užutrakyje, o parko grožis geriausiai atsiskleidžia rudenį (bobų vasarą), kai lapai pasipuošia įvairiomis spalvomis.

Interaktyvus Lentvario miesto objektų žemėlapis bus pristatytas jau netrukus, o belaukdami jo, norime paraginti užsukti į Lentvario dvaro parką ir pasigrožėti kraštovaizdžio architekto E. Andrė sukurtu grožiu. Dabar tam tiesiog puikus laikas.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.

 

Dalia BAGDŽIUVIENĖ,

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario padalinio vedėja

Naujienos iš interneto