Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė Vaikų literatūros premijos laureatus

Vaikų literatūros premijos laureatė Neringa Vaitkutė. Nuotr. iš asmeninio albumo

Vakar, balandžio 2 d., minint Tarptautinę vaikų knygos dieną, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė Vaikų literatūros premijos laureatus. Laureate šiemet tapo Neringa Vaitkutė, rašytoja, Trakų rajono Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos biologijos vyresnioji mokytoja. Už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje šių metų premija skiriama literatūros pažinimo programos „Vaikų žemė“ kūrėjams ir vykdytojams.

Neringai Vaitkutei, komisijos sprendimu, šių metų premija skiriama už subtilų ir išmoningą tikrovės perteikimą vaizdžia ir turtinga kalba apysakose „Neišduosiu tavęs“ ir „Klampynių kronikos“. Realistinėje apysakoje „Neišduosiu tavęs“ vaizduodama vienuolikmetę Augustę, ieškančią išmesto vaikystės žaislo, autorė sugeba skaitytojams pristatyti ir skaudžias suaugusiųjų gyvenimo problemas. Novelių apysakoje „Klampynių kronikos“ kūrybingai panaudojami tautosakos žanrai. Literatūros kritikai vieningai gėrisi sodria, gyva šios rašytojos knygų kalba.

Programą „Vaikų žemė“ 2016 m. įsteigė nevyriausybinė organizacija „Mokyklų tobulinimo centras“. Jos tikslas – ieškoti inovatyvių, kūrybinius ir interaktyvius metodus pasitelkiančių būdų pažindinti vaikus ir paauglius su literatūra ir jos kūrėjais. Programoje dirba Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriaus narys Justinas Vancevičius, rašytoja ir dailininkė Kotryna Zylė, kūrybinio rašymo dėstytoja Eglė Ramoškaitė, aktorė Sigita Pikturnaitė, knygų iliustruotoja Greta Alice, režisierė Eglė Kižaitė ir daugelis kitų.

 „Vaikų žemės“ organizatoriai parengė daugybę vaikams ir jaunimui skirtų literatūrinių renginių ir programų. Vienas iš jų – kūrybiniai literatūros tekstų skaitymo ir aktualizavimo užsiėmimai 1-7 klasių mokiniams, literatūros stovyklos, ir ne tik Lietuvoje, – pernai surengta stovykla užsienio lietuvių vaikams Liuksemburge. „Vaikų žemė“ taip pat rengia vaikų ir paauglių literatūros festivalius Vilniaus mokytojų namuose ir Anykščių Dainuvos slėnyje. Jų sumanymas – ir projektas „Lietuvių literatūra virtualioje realybėje“, tai kelių minučių animuotos istorijos pagal Jono Biliūno „Laimės žiburį“, Antano Baranausko „Anykščių šilelį“ ir Kristijono Donelaičio „Metus“. Vienas iš naujesnių projektų – neseniai Anykščių Okuličiūtės dvare įsteigtame „Istorijų dvarelyje“ kartu su Anykščių biblioteka įkurta interaktyvi istorinė-literatūrinė ekspozicija, parengtas edukacinių užsiėmimų vaikams paketas.

„Sveikinu premijos laureatus, kartu dėkoju visiems šalies rašytojams, prasmingų iniciatyvų vykdytojams, sudarantiems galimybę vaikams pažinti, suprasti, pajausti mūsų autorių kūrybą. Tai yra didžiulė Jūsų dovana augančiai kartai“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Apie premiją. Vaikų literatūros premiją 2004 metais įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija, tuo metu jai taip pat vadovavo ministras Algirdas Monkevičius. Šia premija norima paskatinti, kad Lietuvos rašytojai kurtų knygas vaikams. Taip pat siekiama įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų bei asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.

Dviejų dalių premija skiriama už nuopelnus vaikų literatūros srityje ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje. Premija teikiama kasmet, minint Tarptautinę vaikų knygos dieną. Laikantis karantino sąlygų, iškilmingas premijos įteikimas šiemet nebus rengiamas.

Laureatais yra tapę šie rašytojai: Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Kęstutis Kasparavičius, Vytautas Račickas, Violeta Palčinskaitė, Vilė Vėl, Lina Žutautė, Daina Opolskaitė, Ilona Ežerinytė. Už sklaidą premijuotas žurnalas „Rubinaitis“, viešoji įstaiga Rašytojų klubas, Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos biblioteka ir kt. Pernai premija įteikta rašytojai, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai Kazimierai Kazijevaitei ir skaitymo skatinimo projektų organizatoriui, dainuojamosios poezijos festivalių „Tai – aš“ ir „Purpurinis vakaras“ sumanytojui Juozui Žitkauskui.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos

Komunikacijos skyrius

Naujienos iš interneto