Žurnalistai ugdomi mokykloje

Jaunųjų žurnalistų būrelio nariai „Lietuvos ryto“ spaustuvėje Skaidiškėse. Žurnalistas turi daug žinoti…

Jau 39-ąjį laikraščio „Smalsutis“ numerį išleido Trakų rajono Lentvario pradinė mokykla – viena didžiausių Lietuvos pradinių mokyklų. Tegu nestebina pavadinimas „Smalsutis“. Taip, jį smalsiesiems skiria smalsieji. Laikraščio pavadinimą parinko patys mokiniai. Įvairių pasiūlymų būta: „Lentvario pradinė“, „Lentvario žinios“, „Grafų Tiškevičių ainiai“ ir dar daug kitokių.

Apie ką ir kaip rašome? Mūsų laikraščio kryptis – švietėjiška. Štai tėvynės pažinimui skirtas skyrelis yra pavadintas žymaus lietuvių kraštotyrininko Juozo Sudario ištartais žodžiais: „Tas ne lietuvis, kurio kojos nemyli gimtos žemės.“ Juk vaiko pažinimas prasideda nuo savo namo, savo gimtinės, savo tėvynės ir tik tai pažinęs, jis gali atverti duris į svečias šalis.

Kitas akcentas – taisyklinga gimtoji kalba. Sau ir kitiems norime įteigti, kad, jei taisyklingai kalbi, vadinasi, save ir kitus gerbi. Todėl patariame įvairius steikus, čipsus, fenus, peintbolus, pampersus, pūzles taisyti amerikietiškais kepsniais, traškučiais, džiovintuvais, dažasvydžiais, sauskelnėmis, dėlionėmis ir pan. Kiekvienas laikraščio numeris pateikia vis naujų taisytinų žodžių…

Vienas tikslų – ugdyti mokinių kūrybiškumą. Turime skyrelį „Mūsų kūryba“. Mokinukai noriai rašo apie save, gimtinę, gamtą, kuria net apsakymus, eilėraštukus… Ne kiekvienas, netgi suaugusysis, sukurtų akrostichą – eilėraštį, kuriame pirmosiomis eilučių raidėmis įvardytų save. O ketvirtokai tai jau geba. Arba sukuria įdomų tekstą, kurio kiekvienas žodis prasideda ta pačia raide.

Susidomėję vaikai skaito skyrelį „Tavo vardo reikšmė“. Juk kiekvienam įdomu, ką reiškia jo vardas, iš kur jis kilęs. Draugams ir draugystei skirtas skyrelis „Auksinės mintys apie draugus ir draugystę“. Mokiniai turi galimybę pasveikinti savo draugus gimimo ir vardo dienų proga ir sveikina, surasdami gražiausių žodžių ir minčių. O laikraščio redakcija pataria, kaip turiningai ir linksmai paminėti šias šventes.

Įdomybių pasaulis – dar viena laikraščio rubrika. Mūsų svečiuose įvairios enciklopedijos, braidome internete. Žinoma, koks laikraštis be kryžiažodžių, galvosūkių… Čia laikraščio skaitytojai užklysta iškart, nes žino, kad išsprendusiojo laukia prizai. Mielai skaitomi ir skyreliai: „Juokiuosi aš, juokiesi tu, juokiamės visi kartu“, ,,Mįslių pasaulyje“. Kiekvienas skyrelis turi savo atsakingąjį redaktorių, jaunųjų žurnalistų būrelio narį (toks būrelis veikia Lentvario pradinėje mokykloje), kuris renka, redaguoja medžiagą.

Jaunieji žurnalistai žurnalistikos teorijos pagrindus papildo praktinėmis žiniomis: išvykomis į spaustuves, redakcijas, radiją, interviu su savo draugais, mokyklos administracija, vietine bažnyčia…

Laikraščiui rašo daug mokyklos mokinių, bet daugiausiai šioje ugdymo įstaigoje veikiančio jaunųjų žurnalistų būrelio nariai (vadovas – šių eilučių autorius). Visada jaučiamas mokyklos administracijos (direktorė Ona Ramanauskienė) palaikymas. Malonu, kad su „Smalsučiu“ bendrauja laikraščiai „Voruta“, „Klevų alėja“, „Trakų žemė“, „Lietuvos aidas“ ir Lietuvos žurnalistų sąjunga.

 

Alfonsas KAIRYS, Lietuvos žurnalistų sąjungos narys, Vilnius

Autoriaus nuotr.

Naujienos iš interneto