LRT RADIJO eteryje vėl skambės tarptautinis „Paukščių choras“

Paukščių choras. LRT nuotr.

Ankstyvą šio sekmadienio rytą LRT RADIJO klausytojai vėl turės galimybę išgirsti tiesioginę pavasario gamtos garsų transliaciją nuo Žuvinto ežero. Tarptautinę programą, kurioje dalyvauja ir LRT, Airijos radijas pradės gegužės 5 d. 2.00 val. Lietuvos laiku, o nuo 7.05 val. įvairių pasaulio gamtos kampelių, tarp jų ir Žuvinto biosferos rezervato, paukščių giesmės visą valandą skambės per LRT RADIJĄ. 

„Paukščių choras“ jau tapo gražia pavasario tradicija ir savotišku nuotykiu, kurio laukia ne tik LRT komanda, bet ir radijo klausytojai, taip pat ir už Lietuvos ribų“, – sako transliacijos vedėja, LRT RADIJO kultūros laidų redaktorė Vaida Pilibaitytė.

Jau ketvirtą kartą drauge su Airijos visuomeniniu radiju RTE Radio 1 transliuojamas „Paukščių choras“ šiemet bus kaip niekad tarptautinis.  Prie programos, be Lietuvos ir Airijos, dar jungsis Suomijos, Slovėnijos, Lenkijos ir Jungtinės Karalystės transliuotojai, o taip pat kolegos Islandijoje, Italijoje, Portugalijoje bei Kipre. Žadama, kad taip pat išgirsime pavasario gamtos koncertą iš Izraelio, Azerbaidžano, Kazachstano, Indijos ir net Kenijos, iš viso daugiau kaip 30 pasaulio vietovių.

Garso inžinierius M. Dundulis. LRT nuotr.

LRT RADIJO komanda per transliaciją neišsiverstų be ornitologų pagalbos. Šiemet, kaip ir pernai, atpažinti balsus padės ir savo žiniomis apie gamtą dalinsis ornitologas Marius Karlonas ir gamtininkas, Žuvinto biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis.

Pasak jų, gegužės pradžia yra tas laikotarpis, kada paukščiai sugrįžta vesti jauniklių ir, esant šiltam, ramiam orui, jų giesmės yra garsesnės ir ryškesnės nei kitu metų laiku. Be to, ir transliacija turi savo privalumų. „Pastebėjau, kad jautrūs mikrofonai leidžia sugaudyti nepalyginamai daugiau balsų, nei šiaip žmonės atkreiptų dėmesį, – atkreipia dėmesį A. Pranaitis. – Net už kilometro esantys didieji baubliai baubia taip, tarsi būtų visai šalia.“

Idėjos autorius, RTE Radio 1 prodiuseris Derekas Mooney pastebi, kad paukščių giesmės ne tik priartina žmones prie gamtos, bet ir tobulai tinka radijui. „Jei bandytumėte transliuoti tai per televiziją, paukščių nepamatytumėte, nebent siluetus. Juos atpažinti būtų labai sunku. O čia mes galime klausytis tikros gamtos simfonijos ir su ekspertais išskirti individus, interviu LRT RADIJO laidai „Vienkartinė planeta“ sako Airijos visuomeninio radijo laidų apie gamtą redakcijos vadovas. – Tai radijo grožis, primenantis gerą knygą, kurią skaitydamas visiškai pasineri ir užsimiršti. Klausydamasis irgi regi tuos vaizdus, jauti juos, iš kur jie besklistų – iš ausinuko, ar iš grotuvo mašinoje, nesvarbu. Tu juos matai“. Be to, D. Mooney primena, kad gamtos garsai labai teigiamai veikia ir emocinę žmogaus savijautą, tad juos transliuoti vertėtų visiems Europos transliuotojams.

Žuvinto ežeras. LRT nuotr.

Šiemet, kaip ir pernai, anksčiausiai pabudę LRT RADIJO klausytojai Žuvinto ežero gamtos koncerto galės klausytis jau nuo 5.05 val. ir 6.07 val. O nuo 7.05 val. visą valandą eteryje skambės ne tik Lietuvos, bet ir dar tuzino šalių paukščių balsai. Tiems, kuriems nesimiega, visos tarptautinės transliacijos anglų kalba pradžia –  2.00 val. nakties Lietuvos laiku, ji bus pasiekiama internetu ir naujienų portale LRT.LT.

Pavasario garsų šventės belaukiant, LRT Facebook‘o paskyroje organizuojamas paukščių balsų žaidimas, vyksta fotokonkursas ir tradicinė paukščių balsų viktorina LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“. Kasdien laidos pabaigoje atpažinus paukščių balsus, bus proga laimėti LRT prizų. Giesmininkų įrašus, kaip ir pernai, iš savo archyvo atrinko ir leido naudoti gamtos garsų įrašų ir filmavimo garso operatorius-režisierius Vidmantas Blažys, išleidęs net devynis paukščių balsų albumus.

Virginija BUNEVIČIŪTĖ, atstovė ryšiams su visuomene

Naujienos iš interneto