Per kiek laiko galima būtų rekonstruoti unikalius Trakų Vokės dvaro rūmus ir jų parką?

Per kiek laiko galima būtų rekonstruoti unikalius Trakų Vokės dvaro rūmus ir jų parką?
YouTube nuotr.

Kaip ir pagal kokius projektus paspartinti tokio išskirtinio kultūros paveldo objekto, kaip Trakų Vokės dvaras, atkūrimą ir ką daryti, kad neišnyktų garsiojo prancūzų architekto ir botaniko Edouardo Francois Andre, XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje kūrusio Lietuvoje parkus, kelias?

Lankydamasis Trakų Vokės dvare, Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorius Vidmantas Bezaras su departamento Vilniaus skyriaus specialistais domėjosi, kaip galima būtų paspartinti  šio išskirtinio ansamblio rekonstrukciją ir kaip jį pritaikyti visuomenės reikmėms.

Kaip informavo Vilniaus miesto savivaldybės viešosios įstaigos „Trakų Vokės dvaro sodyba“ vadovė Ieva Šiušaitė ir rūmų rekonstrukcijos projektus rengę specialistai, galimi trys projektų scenarijai.

Pagal minimalųjį projektą galima rekonstruoti 3500 kvadratinių metrų rūmų ploto ir tai ateitų apie 15 mln. eurų, tačiau iš tokio projekto nevertėtų tikėtis kažkokios grąžos.

Maksimalusis rūmų atkūrimo projektas apimtų daugiau nei 12 tūkst. kvadratinių metrų ir jam prireiktų maždaug 45,5 mln. eurų. Tačiau toks rūmų atgaivinimas galėtų įtraukti ir Trakų Vokės bendruomenę, ir būtų patrauklus visuomenei bei turistams.

Kompromisinis rūmų atkūrimo projektas sudarytų 4 tūkst. kvadratinių metrų ir kainuotų apie 22,2 mln. eurų. Iš jo galima būtų tikėtis vidutinės grąžos, o taip pat reikėtų rasti bendrą kalbą su dvaro teritorijoje esančių pastatų ir patalpų savininkais, kad ir jie prisidėtų prie atstatymo bei tvarkymo darbų (šiuo metu rūtų teritorijoje yra 45 patalpų ir 6 sklypų savininkai).

Rūmus yra pamėgę Lietuvos bei užsienio filmų kūrėjai

Didelį nerimą kelia rūmų parke esančių medžių, sodintų dar prieškariu, būklė. Išsamūs tyrimai įrodė, kad beveik visi jie yra ženkliai pažeisti puvėsio.  Todėl planuojama netrukus išpjauti jau avarinės būklės medžius. Po teritorijos tvarkybos darbų ir naujų inžinerinių tinklų statybų medžiai iš karto bus atsodinami.

Šiuo metu jau nugriauta sovietmečiu rūmų teritorijoje pastatyta laboratorija, kurios vietoje anksčiau buvęs nuostabus rožynas. Vyksta rūmų rūsio ir cokolio tvarkyba, netrukus prasidės fasado ir visų tinklų remonto darbai. Jau parengtas projektas tvenkiniams ir tilteliui sutvarkyti. Baigiami tvorų, sargo namelio ir dviračių takų tvarkymo projektai.

Visiems šiems darbams „Trakų Vokės dvaro sodybos“ šeimininkai pinigų prasimano, rengdami įvairius projektus, iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, lėšų skiria Vilniaus miesto savivaldybė, o taip pat užsidirba iš kultūrinės veiklos. Šiuos rūmus yra pamėgę Lietuvos bei užsienio filmų kūrėjai.

Trakų Vokėje neseniai buvo kuriama JAV ir Jungtinės karalystės juosta „Jekaterina Didžioji“ apie Rusijos imperatorę Jekateriną II, kurios vaidmenį kūrė garsi britų aktorė Helen Mirren. Anksčiau čia yra dirbę JAV ir BBC serialo „Karas ir taika“ bei JAV kino studijos „Netflix“ kūrėjai.

Rūmus dažnai prisimena ir daugybė Lietuvos menininkų bei renginių organizatorių.

„Jei per kelerius metus neatsiras reikiamų investicijų, E.F. Andre kelias gali ir užželti“, – svarstė KPD vadovas V. Bezaras, pasiryžęs ir Seimo, ir Vyriausybės nariams įrodyti, kad, pavykus įgyvendinti šį projektą, Lietuva galėtų turėti unikalų turistinį maršrutą – Palanga, Užutrakis, Lentvaris, Trakų Vokė.

Šaltinis – http://www.voruta.lt/traku-vokes-dvaro-rumu-ir-ju-parko-atstatymas/

Naujienos iš interneto