Seimo nario A. Anušausko pranešimas: Konstitucijos pataisos – kelias į piliečių atstovavimo bei parlamentinės kontrolės silpninimą

arvydas_anusauskas
Arvydas Anušauskas

Seimui ketvirtadienį pateiktos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos parengtos Konstitucijos pataisos, kuriomis siūloma nuo 141 iki 101 mažinti parlamentarų skaičių bei paankstinti Seimo rinkimų datą. Už tai balsavo 67 Seimo nariai, 22 buvo prieš, 34 parlamentarai susilaikė.

Siūlymą mažinti parlamentarų skaičių valstiečiai aiškina sumažėjusiu šalies gyventojų skaičiumi. Kita vertus, oponentai teigia, kad nors gyventojų skaičius sumažėjo, tačiau rinkėjų liko tiek pat, nes ir užsienyje gyvenantys piliečiai turi balsavimo teisę.

Be to, šios pataisos lemtų prastesnį piliečių atstovavimą ir parlamentinės kontrolės silpninimą. Konservatorius A. Anušauskas skaičiuoja, kad sumažinus Seimo narių skaičių vienam Seimo nariui teks atstovauti 24 tūkst. rinkėjų, o ne 17 tūkst. kaip yra dabar. Latvijoje vienas parlamentaras atstovauja 14 tūkst. rinkėjų, Estijoje – 9,5 tūkst.

Pasak A. Anušausko, prieš 25 metus Seimo narių skaičius buvo derinamas, lyginamas, peržiūrima kitų šalių patirtis. Dabartinis Lietuvos parlamentarų skaičius leidžia atstovavimui apimti pačius įvairiausius gyventojų sluoksnius, tautines bendruomenes. Šis skaičius atitinka ir regione, tarp nedidelių ir vidutinių valstybių susiklosčiusį dydį bei niekuo kol kas neišsiskiria.

„Manau, kad rinkėjų atstovavimo silpninimas, kad ir kokiais gražiais šūkiais jis būtų papuoštas, veda į populistinį-oligarchinį valdymą. Negaliu nepritarti užvakar prezidento Barako Obamos atsisveikinimo kalboje išsakytai minčiai: „Demokratija nėra savaime suprantamas dalykas“. Todėl ją reikia nuolat ginti. Ir tautos atstovavimo siaurinimą vertinu būtent taip – kaip mėginimą riboti demokratinį atstovavimą. Reikia imtis rimtų valdymo reformų, mažinant biurokratiją, sudarant sąlygas konkuruoti su privačiu sektoriumi dėl geriausių darbuotojų. Konstitucijos pataisos – kelias į piliečių atstovavimo bei parlamentinės kontrolės silpninimą, simuliuojant rimtas reformas,“ – teigia Seimo narys A. Anušauskas.

 

Šaltinis – http://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=119&p_k=1&p_t=168366.

Naujienos iš interneto