- Klevų alėja, ISSN 2424-5429 - https://www.klevualeja.lt -

Rekomendacijos, kaip sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai

[1]

Žiedadulkės nepaiso jokių sienų ir dėl savo lengvos struktūros esant palankioms sinoptinėms sąlygoms gali būti pernešamos tūkstančius kilometrų. Dėl klimato kaitos Lietuvoje pailgėjo augalų vegetacinis periodas. Vieni augalai žydi ilgiau, kiti pradeda žydėti anksčiau. Tad dėl klimato nepastovumo, žydėjimo sezoninių pokyčių laikotarpį, kai žiedadulkių koncentracija ore yra didžiausia, nustatinėti tampa vis sunkiau.

Žmonių įsijautrinimas žiedadulkėms priklauso nuo augalų rūšies bei žiedadulkių koncentracijos ore. Stipriausia reakcija fiksuojama esant didžiausiai augalo žiedadulkių koncentracijai. Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų augalų oru sklindančios žiedadulkės.

Mūsų šalyje žmonės dažniausiai jaučia negalavimus vegetacijos metu kontaktuodami su beržų, kiečių, miglinių augalų žiedadulkėmis. Negalavimų pobūdis ir stiprumas dažnai priklauso nuo alergenų kiekio žiedadulkėse. Augalų žiedadulkės gali būti alerginių simptomų priežastimi – atsiranda vandeningos ir gleivingos išskyros iš nosies, čiaudulys, užgula nosį, peršti akis ir kiti simptomai. Alergenai gali sukelti tokias ligas kaip astma ir alerginis rinitas, taip pat gali lemti konjunktyvitą ir dermatitą.

Rekomendacijos alergiškiems žmonėms, kaip sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai:

Asmens savybę įsijautrinti žiedadulkių alergenams gali nustatyti tik gydytojas-alergologas. Tad įtarę, kad esate alergiški, kreipkitės į gydytoją. Norėdami sužinoti, kaip žiedadulkės veikia Jūsų sveikatą, naudokite PASYFO programėlę. Pildykite joje esantį žiedadulkių dienoraštį ir gausite Jums asmeniškai apskaičiuotą alergijos riziką. Ją atsisiųsti galite iš http://pasyfo.lt/ [2].

Aktuali informacija apie alergizuojančių žiedadulkių koncentraciją ir keliamą riziką sveikatai nuolat skelbiama bei atnaujinama Personalinės alergijos simptomų prognozavimo sistemos interneto svetainėje po šia nuoroda: http://pasyfo.lt/ziedadulkiu-prognoze/ [3].

Informaciją parengė Ilona Burkauskienė,

Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras