Rankų darbo gyvenimas Trakų Salos pilyje

 

                      Rugpjūčio 24–25 dienomis, dideli ir maži, apsiavę ir basi, pėsti ir ratuoti, pliki ir barzdoti biednesni ir bagoti, pavieniui ir poromis, atplaukę mariomis bei jūromis, atvykite į unikalią, autentiškai atstatytą, Viduramžių dvasia alsuojančią Trakų Salos pilį. Nepaprastą bei iškilmingą vietą, kurioje jau penkioliktąjį kartą vyks tarptautinės „Senųjų amatų dienos“. Šiemet pažinties su Jumis laukia bemaž keturiasdešimt amatininkų, pristatysiančių daugiau nei dvi dešimtis senųjų amatų. Bet svarbiausi renginio dalyviai būsite Jūs – šventės svečiai!

                      Renginio metu didingą Trakų Salos pilies rimtį sudrums atgijusi praeitis – ne tik triūs nagingi lietuvių ir iš kaimyninių kraštų atkeliavę amatininkai, bet ir vėl vyks riterių kovos, gardžiai kvepės archajiškais valgiais ir midumi, o nepakartojamą nuotaiką sustiprins senosios muzikos garsai ir praeities įkvėpti nauji muzikiniai projektai. Atvykę peržengsite laiko slenkstį bei atrasite tai, kas jungia praeitį su dabartimi.

                      „Amatų ir amatininkų reikšmę Lietuvos istorijoje įvertiname, prisiminę, kad vienas pirmųjų senosios Lietuvos sambūvio su krikščioniškąja Europa ženklų buvo didžiojo kunigaikščio Gedimino kvietimas Vakarų Europos miestų amatininkams įsikurti bei savo veiklą tęsti Vilniaus mieste. 1495 m. rugpjūčio 24 d. išvakarėse Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras Trakų pilyje patvirtino pirmojo Lietuvos cecho statutą, – sako Trakų istorijos muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė.– O paskutinio Jogailaičio Žygimanto Augusto dvare tarnavo ne mažiau nei 65 amatininkai, tarp kurių buvo šarvininkai, ginklininkai, skydų gamintojai, sodininkai, daržininkai, skalbėjai, architektas, kanalų meistras, grioviakasys, laikrodininkai, kaminkrėtys, tapytojas, plunksnų kompozicijų kūrėjai ir net liūtų dresuotojas.“

                      Paskutinįjį vasaros savaitgalį Trakų pilyje atgaivintoje senojoje spaustuvėje bei raštinėje skriptoriume bus galima susipažinti su senosiomis semtinio popieriaus gamybos, spausdinimo mechaniniu presu technikomis, įsigyti raštą tik šiam renginiui Trakų Salos pilyje skirtą, antspauduotą personaliniu smalkos antspaudu. Naudojant senąsias istorines knygrišystės technologijas, priemones ir įrankius, įrišime knygą pagal LDK žemių bei Trakų pilies teismo aktų rankraščius; mokysimės knygų įrišimo long stitch (liet. ilgas dygsnis) technikos; vitražo, kuriuo senovėje švytėję pilies langai,  kūrimo pagrindų; gryčias puošusių, auksu švytinčių šiaudinių sodų rišimo, gorčių ir senovinių avilių pynimo ir kitų amatų meistrystės paslapčių – perprasti senuosius amatus, gamybos būdus ir technologijas padės, savo išmintimi ir gudrybėmis pasidalins, išbandyti savo nagingumą, gebėjimus bei atskleisti kiekvieno Jūsų tūnančius talentus Senųjų amatų dienose jums talkins čia dalyvaujantys amatininkai.

                      Atvykusiųjų laukia ir turininga renginio muzikinė programa – koncertuos dvi į viduramžius nukelsiančios muzikos grupės: iš Čekijos atvykstantys „Remdih“ ir lietuviai „Ambera“, viduramžių šokius ne tik rodys, bet ir pasimokyti kvies kolektyvai „Festa Cortese“ bei „Saltare Festum“.   Renginio programoje nuskambės misterija „Vėjų šventyklos ruduo“ – muzikinis romantizuotas  pasakojimas apie paskutiniojo šventyklos krivio išgyvenimus, atėjus krikštui į LDK žemes. Programoje įvardintas PrajaPatii – tai naujas žingsnis Jono Chockevičiaus, kompozitoriaus, atlikėjo kūrybiniame kelyje.

                      Sekmadienį laukia susitikimas su multiinstrumentalistu ir kompozitoriumi Sauliumi Petreikiu – vyks dviejų dalių Trio koncertas bei edukacinė programa „Senieji Lietuvos instrumentai“, kuri bus „gyva ir nuoširdi pažintis su unikaliu Lietuvos muzikiniu paveldu“, – žada kompozitorius. Edukacinė programa išsiskiria teatralizuotu pasirodymu, kuriame Saulius Petreikis apjungs interaktyvius pasakojimus, tradicinį muzikos skambesį ir šiuolaikines improvizacijas. Jaunieji, ir ne tik, klausytojai šiuose pasirodymuose galės gyvai pamatyti ir išgirsti daugiau nei 30 instrumentų unikalią kolekciją, kurią kompozitorius kaupia visą savo gyvenimą. Visai šeimai skirtas ir teatro vaikams „Teatriukas“ koncertas ir gausybė Trakų istorijos muziejaus bei amatininkų parengtų edukacinių užsiėmimų, kūrybinių dirbtuvių.

                      Dalis programos vyks Didžiojoje menėje. Čia koncertuos Utrechto studentų kamerinis choras iš Nyderlandų (vadovas Fokko Oldenhuis), bus galimybė pamatyti skaitmenintą ir restauruotą 1972 m. Lietuvos kino studijoje sukurtą vaidybinį režisieriaus Marijono Giedrio filmą „Herkus Mantas“, skirtą prūsų tautos, kuri buvo kalba bei kultūra gimininga lietuviams, atminimui.

Didžiojoje menėje išvysite bei išgirsite ir unikalų projektą „Elektroninės sutartinės“. Tai – muzikinio ritmo performansas, kurio metu gerai atpažįstami senoviniai lietuvių liaudies instrumentai ir naujos technologijos nustebina netikėta tarpusavio sinteze. Projekto iniciatoriai – muzikantas, grupės „Skamp“ narys V. Diawara, skulptorius M. Tendziagolskis ir audiovizualinio meno kūrėjas V. Nevčesauskas atskleis naujas verpimo ratelių panaudojimo galimybes. Pasitelkus inovatyvias technologijas verpimo rateliai susisies su kompiuterių programa ir bus čia pat sukuriami muzikos garsai, kurie sukurs unikalią muzikinę patirtį, įtraukiančią į užburiančią kelionę laiku.

                      Viduramžių kovas bei ginkluotę įdomiai – ir rimtai, ir su humoru – pristatys Senovės baltų kovų brolija „Vilkatlakai“, kuri parengė inscenizacijas „Viduramžių riterių kasdienybė: nuo žaidynių iki kautynių“ ir „Prūsų kovos su kryžiuočiais“.

                      Renginio svečiai bus kviečiami išbandyti žaidimus, konkursus bei pramogas vaikams, nusikaldinti monetą, paragauti įvairių skanėstų ar įsigyti suvenyrų atminčiai. Šventės metu bus galima apžiūrėti Salos pilies ekspozicijas ir lituanistinės sidabrakalystės parodą „Argentea Littera“.

                      Muziejaus direktorės teigimu, šventėje netrūks geros nuotaikos bei linksmybių: bus žaidimų, šiaudų magijos, juostų margumo, kalamos geležies žvangesio, medžio drožlių kvapo, mažulyčių knygų, aštriausių ginklų, spalvingo stiklo, stebuklingai gimstančių popieriaus ar papuošalų, mistinių muzikos instrumentų, įvairiausių skanėstų ir solidžių ponių bei ponų, ir mažųjų išdaigininkų burnai. Ypač džiugu, kad sekmadienį galime lankytojus priimti nemokamai naujosios Lietuvos Respublikos kultūros politikos dėka, o gavus papildomą finansavimą iš Lietuvos Kultūros Tarybos – siekti dar geresnės renginio turinio kokybės.

                      Gyvoji istorija padovanos stebuklą – suteiks galimybę rekonstruoti praeitį sukauptų žinių pagrindu, leis prisiliesti prie to, ką prieš šimtus ar tūkstančius metų lietė mūsų protėvių rankos. Senųjų amatų istorija – patraukli kelionė į praeitį. Trakų istorijos muziejus laukia visų, besidominčių ta praeitimi ir norinčių perimti istorinę patirtį.

                      Šeštadienio renginys – už Salos pilies lankymo bilieto kainą, o sekmadienio renginys –  nemokamas.

                      Su renginio programa kviečiame susipažinti internete: www.trakaimuziejus.lt bei Trakų istorijos muziejaus Facebook paskyroje.

Trakų istorijos muziejaus inf.

Dėl papildomos informacijos kreipkitės:

Brigita Balčytienė, Trakų istorijos muziejaus Ryšių su visuomene ir edukacijos skyriaus vedėja, mob. tel.: +370 611 85612, el. paštas: b.balcytiene@trakaimuziejus.lt