- Klevų alėja, ISSN 2424-5429 - https://www.klevualeja.lt -

Kovo 2-oji – „Apsirenk mėlynai“ diena. Pradedame kolorektalinio vėžio žinomumo mėnesį

Kolorektalinis vėžys yra piktybinis navikas, augantis ant vidinės tiesiosios ar gaubtinės žarnos sienelių. Jis gali prasidėti nuo mažos ataugos, vadinamos polipu. Tai nereiškia, kad kiekvienas polipas virsta naviku, tačiau aptiktą polipą geriausia pašalinti. Nėra žinoma, kodėl vieni žmonės suserga kolorektaliniu vėžiu, o kiti juo nesuserga.

Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje nuo kolorektalinio vėžio kasmet miršta beveik 1000 žmonių.

Kolorektalinio vėžio simptomai:

Dauguma šių simptomų gali būti būdingi ir kitoms ligoms. Jei simptomai nepraeina per 4 savaites ar ilgesnį laikotarpį, svarbu kreiptis į gydytoją. O jei jaučiate skausmą, pasireiškia kraujavimas ar kiti simptomai, tai padarykite nedelsdami.

Rizikos veiksniai:

Moksliniai tyrimai atskleidė, kad šiuos rizikos veiksnius patiriantiems asmenims gresia didesnė storosios žarnos vėžio išsivystymo tikimybė dar nesulaukus 50 metų amžiaus. Jei jūs vienas iš jų, neatidėliokite pokalbio su šeimos gydytoju ir pasirūpinkite savo sveikata.

Kolorektalinio vėžio stadijos

Vėžio stadijos nurodo, kiek vėžys yra išplitęs. Stadijos nustatymas padeda pasirinkti tinkamiausią gydymą. Storosios žarnos vėžio stadijos yra:

zarnos vezys II [6]

Gydymas priklauso nuo kelių veiksnių, įskaitant vėžio dydį, buvimo vietą ir stadiją, ar jis pirminis, ar pasikartojantis, bendrą paciento sveikatos būklę. Galimi gydymo metodai yra chemoterapija [7], spindulinė terapija [8] ir chirurginis gydymas.

Profilaktika                                    

Tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti sumažinti kolorektalinio vėžio išsivystymo riziką

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro
Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistas
Ignas Keras