Perkaitusį saulėje žmogų gyventojai pirmiausia gabentų į pavėsį

Eurovaistine xxx

Sveikatos specialistai ragina saugotis nuo tiesioginių saulės spindulių, kurie gali turėti neigiamos įtakos sveikatai. Kenksmingas saulės poveikis gali sukelti saulės smūgį ar perkaitimą, kuriam ištikus reikia veikti nedvejojant.

Svarbiausia perkaitusį saulėje žmogų kuo skubiau nugabenti į pavėsį. Taip teigia didžioji dauguma socialiniame tinkle „Facebook“ patirtimi besidalinančių interneto vartotojų. Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ profilyje pasiteiravus, kaip gyventojai gelbėtų perkaitusį žmogų, daugelis teigia, kad reikia duoti gerti daug natūralaus vandens bei galvą ir kūną vėsinti šaltais kompresais.

Savo patirtimi socialiniame tinkle besidalinanti Inga rašo, kad perkaitusiajam ant galvos būtina uždėti vėsų kompresą. „Jeigu žmogus gavo ne tik saulės smūgį, bet perkaito ir visas kūnas, šlapius kompresus laikykite ant viso kūno. Dehidratacija vyksta labai greitai, todėl reikalingas skubus išorinis drėkinimas. Veikiant tiesioginiams saulės spinduliams, pasistenkite didesnę laiko dalį likti pavėsyje. Dėvėkite galvos apdangalus ar nešiokitės skėtį, gerkite daugiau vandens nei įprasta, pasirūpinkite, kad ir jūsų artimieji pasirūpintų viso kūno apsauga“, – teigia moteris.

„Facebook“ apklausos dalyvė Aida pabrėžia, kad perkaitus saulėje be vandens galima gerti vaistažolių arbatą. „Be to, odą reikia tepti kremu po nudegimo saulėje, palaipsniui vėsinti kūną (kūno įvyniojimas į drėgną paklodę, vėsus dušas). Jei karščiuojama, skauda galvą, galima išgerti vaistų mažinančių karščiavimą ir skausmą, būklei blogėjant kreiptis į gydytoją“, – „Eurovaistinės“ puslapyje rašo ji.

Apklausos dalyvė Aušra pateikia ir liaudiškų priemonių perkaitimui numalšinti. Anot jos, svarbu pasidomėti, ar žmogui skauda nudegusią odą. „Jei nukentėjusiam peršti ir skauda nudegusią odą, prisiminkite liaudiškas priemones: veiksmingas gali būti rūgpienis ar kefyras, tepamas ant odos nestipriai nudegus saulėje. Paraudusią, niežtinčią, pažeistą odą atšaldykite šaltu kompresu (tinka mėtų, ramunėlių, šalavijų nuoviras) ar vėsiu, tik ne šaltu tekančiu vandeniu. Padeda šaltas žaliosios arbatos kompresas, avižinių dribsnių kompresas. Kitais atvejais naudotinos žaizdoms ir nudegimams skirtos priemonės, mažinančios skausmą, saugančios žaizdą nuo bakterijų ir skatinančios odos gijimo procesus“, – patarimais dalijasi Aušra.

„Eurovaistinės“ farmacininkas Modestas Kriukelis sako, kad iš socialiniame tinkle pateiktų kelių šimtų atsakymų, visuose pirmosios pagalbos perkaitus saulėje etapai išvardinti teisingai.

„Turime visuomet prisiminti, kad svarbus žmogų patraukti nuo tiesioginių saulės spindulių ir vėsinti kūną. Kaip vaistininkas rekomenduočiau žmonėms per ilgai neužtrukti gaminant žolelių nuovirus, o verčiau paskubėti į vaistinę ir įsigyti vėsinamų putų, losjono po kaitinimosi saulėje, kalio ir magnio tirpių miltelių“, – sako vaistininkas.

Sveikatos specialistui antrina ir vaistininkė Valda Pulauskienė. Ji išskiria dar kelis dalykus, kuriuos derėtų įsiminti atsidūrus tokioje situacijoje. „Nerekomenduojama vaikščioti, nes sutrikus koordinacijai gali prisidėti dar viena nelaimė. Jei kankina pykinimas ir vėmimas, geriau žmogų guldyti ant šono, kad šis neužspringtų“, – teigia „Eurovaistinės“ atstovė.

„Vandenyje taip pat galite ištirpinti magnio tablečių ar miltelių. Tai naudinga širdies ir raumenų veiklai palaikyti. Turime išlikti atidūs – jei žmogui prasidėjo traukuliai, duoti gerti vandens nebegalima“, – priduria V. Pulauskienė.

Anot vaistininkės, stengiantis sumažinti kūno temperatūrą šaltais kompresais, reikia nepamiršti, kad temperatūrai nukritus iki 37,5 laipsnių, drėgnus kompresus būtina pakeisti sausais. Jei simptomai sunkėja, kankina nuolatinis vėmimas, temperatūra sparčiai kyla, prasideda traukuliai, būtina kviesti medikus. Nukentėjusiam nustojus kvėpuoti, daromas dirbtinis kvėpavimas, kol atvyks medikai.

Laura BIELSKĖ

Komunikacijos vadovė