Gyventojai sulaukia VMI priminimų pateikti deklaracijas dėl per didelio pasinaudoto NPD

Pagrindiniai faktai:

·         2016 metais per 277 tūkst. gyventojų pasinaudojo didesniu nei priklauso neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (NPD);

·         Pasinaudojus per dideliu NPD atsiranda prievolė pateikti metinę gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją ir susidariusį mokesčio skirtumą sumokėti į biudžetą;

·         Siekdama geranoriškai informuoti gyventojus apie atsiradusią prievolę dėl per didelio NPD, VMI siunčia išankstinius priminimus;

·         Šiomis dienomis priminimų dėl per didelio pritaikyto metinio NPD per Mano VMI sistemą sulauks apie 73 tūkst. gyventojų;

·         Gyventojų, privalančių pateikti metinę pajamų deklaraciją, tačiau tokių deklaracijų iki gegužės 2 d. nepateikusių, prašymai dėl paramos skyrimo nebus nagrinėjami.

2017 04 24 Priminimai del per didelio NPD

2017 m. balandžio 24 d., Vilnius. Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Vilniaus AVMI) informuoja, kad gyventojams, privalėjusiems, tačiau dar nepateikusiems pajamų deklaracijų dėl per didelio pritaikyto metinio nepamokestinamojo pajamų dydžio (toliau – NPD), išsiųsti išanskatiniai  priminimai. VMI duomenimis, per dideliu nei priklauso NPD pernai pasinaudojo 87 tūkst. Vilniaus apskrities gyventojų, iš kurių deklaracijas iki šios dienos pateikė beveik 44 proc. tai privalančių padaryti.

Išankstiniai priminimai apie pareigą pateikti deklaraciją siunčiami Mano VMI sistemos naudotojams, likusieji gyventojai, kurie nesinaudoja Mano VMI, turėtų savarankiškai pasitikrinti, ar privalo deklaruoti pajamas. Iš viso deklaracijas dėl per didelio NPD dar turėtų pateikti apie 48 tūkst. Vilniaus apskrities gyventojų. Pažymėtina, kad tie gyventojai, kurie iki gegužės 2-osios nepateiks privalomų deklaracijų, negalės paremti ir savo pasirinktų organizacijų bei kitų paramos gavėjų – jų paramos prašymai nenagrinėjami.

„NPD dydis tiesiogiai priklauso nuo gaunamo darbo užmokesčio dydžio, tačiau jei per metus gyventojas gavo ir kitų pajamų, nuo kurių skaičiuojami mokesčiai, tuomet metams pasibaigus NPD yra perskaičiuojamas. Paaiškėjus, jog pasinaudota didesniu nei priklauso NPD, gyventojas mokesčio skirtumą turi sumokėti į biudžetą. Tokie „nesutapimai“ atsiranda, kai, pavyzdžiui, gyventojas dirba vienoje darbovietėje, kur jam pritaikomas priklausantis mėnesinis NPD, tačiau tais pačiais metais gyventojas gauna papildomų pajamų, jis įsidarbina dar kitoje darbovietėje arba apskaičiuojamas didesnis NPD, kai darbo užmokestis sumažėja dėl ligos. Todėl per metus darbovietėje jam apskaičiuojamas didesnis NPD, nei priklausantis metinis NPD“, – paaiškina Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Edita Glumbakienė ir primena, kad metinis NPD apskaičiuojamas pagal metines pajamas, didėjant pajamoms, NPD mažėja, todėl gyventojas, pasinaudojęs per dideliu NPD, privalo pateikti pajamų deklaraciją ir sumokėti mokestį.

Pasitikrinti, ar mokestiniu laikotarpiu nebuvo pritaikytas per didelis metinis NPD ir dėl to neatsirado papildomai mokėtinas pajamų mokestis, galima pasinaudojus šiais metais VMI sukurta skaičiuokle http://www.vmi.lt/cms/metinio-neapmokestinamojo-pajamu-dydzio-skaiciuokle

arba VMI elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) užbaigus pildyti preliminarią metinę pajamų deklaraciją. EDS pagalba, prisijungus per e. bankininkystę arba su VMI suteiktais slaptažodžiais, galima sužinoti tiek tikslią, biudžetui mokėtiną, tiek ir gyventojui grąžintiną sumą.

„Gyventojų, net ir gavusių vien tik su darbo santykiais susijusių pajamų, VMI kasmet prašo pasitikslinti, ar jiems neatsiranda pareiga deklaruoti metines pajamas, perskaičiuoti metinį NPD ir papildomai sumokėti pajamų mokestį vien dėl įmonėse (įstaigose) kalendoriniais metais taikyto NPD“, – rekomenduoja E. Glumbakienė, akcentuodama, kad VMI tikslas – informuoti gyventojus apie jų pareigas ir padėti jiems laiku pateikti deklaracijas.

VMI primena, kad savarankiškai aktualią informaciją mokesčių klausimais, seminarų dalijamąją medžiagą, paaiškinimus ir komentarus galima rasti adresu www.vmi.lt. Pasikonsultuoti su VMI specialistais mokesčių klausimais galima  paskambinus telefonu 1882 arba +370 5 255 3190. Telefonu suteikta konsultacija yra lygiavertė rašytinei, nes pokalbiai yra įrašomi bei saugomi 5 metus.

Informaciją apie VMI veiklą galite sekti ir socialinio tinklo „Facebook“ oficialiame VMI puslapyje www.facebook.com/Valstybinemokesciuinspekcija.

VMI pateikia praktinius papildomo NPD taikymo pavyzdžius už 2016 metus:

Mėnesiui už kiekvieną vaiką Kai vaikus augina abu Kai vaikus augina viena (s)
Metams Mėnesiui Metams Mėnesiui
1 vaikas 720 60 1440 120
120
2 vaikai 1440 120 2880 240
240
3 vaikai 2160 180 4320 360
360
4 vaikai 2880 240 5760 480
480
5 vaikai 600 3600 300 7200 600

Auginame 2 vaikus, vienam 2 metai, kitam 5. Kokią sumą turime įrašyti į 17 deklaracijos langelį?

Suma: Jei NPD taikysis abu tėvai, tai kiekvienas jų įsirašys po 1440 eurų. Jei NPD bus taikomas tik vienam iš tėvų – jis įsirašys visą sumą už abu vaikus – 2880.

Viena auginu dukrą. Ji gimusi pernai gegužės mėnesį. Kokią sumą reikia įrašyti į 17 langelį?

840, nes vienam vaikui už 2016 metus per mėnesį skaičiuojama 120 eurų. Kadangi Jūsų dukra gimusi gegužės mėnesį, vadinasi NPD skaičiuojamas už visus 7 mėnesius: 7×120.

Turim 3 vaikus. Dvi dukros bendros – 3 ir 2 metų, vyriausias sūnus, kuriam 8 metai, iš mano pirmos santuokos. Vyras nėra jo įsisūnijęs. Ką rašyti į 17 laukelį?

Už bendrus 2 vaikus vyras ir Jūs į savo deklaracijų 17 laukelį turite įsirašyti po 1440, o už sūnų iš pirmos santuokos Jūs papildomai įsirašote dar 1440.

Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos informacija

Naujienos iš interneto