Dirbame aktyviai, kurdami naują, geresnę ateitį

Suėjo metai, kai dirba rajono savivaldybės taryba. Šis laikas buvo didelių išbandymų, susiklausymo paieškų ir susitelkimo metai, nors valdančioji koalicija jau turėjo sukaupusi bendro darbo patirties ir praėjusios kadencijos pabaigoje. Tačiau praėję dabartinės kadencijos metai išskirtiniai – pirmąkart savivaldos istorijoje šalyje buvo tiesiogiai renkami merai, o taryboms teko išmokti dirbti darniau, aiškiau, efektyviau.

Šiandien galima teigti, kad daugelyje sričių buvo sėkmingai tęsiami pradėti darbai, dedamas tvirtas pamatas naujiems projektams ir kuriami svarbūs ateities planai. Rajono taryba, priimdama sprendimus, stengėsi, kad būtų sudarytos sąlygos kurti tokį mūsų kraštą, kuriame būtų gera gyventi visiems.Gyventi saugiai, patogiai, kultūringai ir įgyvendinti savo idėjas, kurios keistų mūsų gyvenimus, aplinką, padėtų augti ir veržliai judėti į priekį.

Buvo išjudinta  ir imta spręsti ne viena įsisenėjusi problema, pasiekta proveržio siekiant ypač svarbaus tikslo – kurorto statuso  suteikimo Trakams. Nors dar turime atlikti nemažai darbų, ši kelerius metus puoselėta vizija artėja prie tikslo. Todėl už bendrą darbą, susitelkimą dėkoju tarybos  nariams ir partneriams, savivaldybės administracijos darbuotojams, kurių dėka esame aktyviame ir perspektyviame ateities kūrimo kelyje.

Metų darbo proga norėčiau apžvelgti, kas nuveikta ir ko artimiausiu metu sieksime.

Edita Rudelienė, Trakų rajono savivaldybės merė

Kultūros, švietimo, visuomenės poreikiams 

Vytauto Didžiojo gimtinėje Senuosiuos Trakuose atvėrė duris seniūnijos pastatas. Jis iškilo seniūnijos senojo namo, nusidėvėjusio fiziškai ir moraliai, vietoje. Naujasis seniūnijos pastatas suręstas pagal šiam kaimui būdingą architektūros tradiciją, bet yra ir šiuolakiškas, jaukus,  žymiai pagerinęs visos seniūnijos gyventojų poreikius.

Trakų rajono jaunimas įgijo naujus namus. Dvejas įkurtuves atšventė rajono jaunimas. Duris atvėrė Trakų atvira jaunimo erdvė bei Lentvario jaunimo centras. Jauni žmonės įgijo iš esmės geresnių galimybių kurti ir įgyvendinti naujus projektus, burtis aktyviai veiklai, rengti susitikimus, koncertus, atskleisti savo gebėjimus.

Dusmenyse atidarytas rekonstruotas bendruomenės poreikiams skirtas centras. Jame įsikūrė kultūros ir bendruomenės namai, medicinos punktas, bilioteka. Bendruomenės poreikiams skirto pastato rekonstrukcija prasidėjo dar 2010 metų pabaigoje, ne sykį buvo koreguotas, todėl darbai nevyko taip greitai, kaip to norėta. Tačiau dabar vienas atokiausių savivaldybės kaimų turi šiuolaikišką bendruomenės poreikiams skirtą centrą.

Trakuose rekonstruotame pastate įsikūrė Trakų turizmo informacijos centras bei Trakų rajono tradicinių amatų centras. Strategiškai puikioje vietoje – prie tilto į Trakų salos pilį įsikūrusios dvi kultūros įstaigos sutinka miesto svečius pačioje judriausioje jo vietoje. Pastebimai pagausėjo lankytojų TIC, įvairiapusę kultūros-šviečiamąją veiklą ėmė plėtoti tradicinių amatų centras, kurio rajonui taip trūko.

Pasirūpinta ikimokyklinukis  ir priešmokyklinukais. Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijoje įsteigtos dvi ikimokyklinės grupės ir viena priešmokyklinė grupė. Visose grupėse bendrai priimta apie 60 ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų. Lentvario pradinėje mokykloje įsteigta papildomai etatų ir prailgintas priešmokyklinių grupių darbo laikas. Todėl sumažėjo eilės į darželius, o tėvai galėjo grįžti į darbus. Bijūnų pagrindinėje mokykloje įsteigta priešmokyklinė jungtinė grupė.

Siekiama, kad Trakams būtų suteiktas kurorto vardas. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. balandžio 12 d. nutarimu Nr. 350 „Dėl kurorto statuso suteikimo gyvenamosioms vietovėms reikalavimų aprašo, kurortinės teritorijos statuso suteikimo gyvenamosioms vietovėms reikalavimų aprašo ir kurorto ar kurortinės teritorijos statuso gyvenamosioms vietovėms suteikimo ir panaikinimo taisyklių patvirtinimo“,  parengtas ir pateiktas dokumentų paketas, siekiant Trakų miestui suteikti kurorto statusą.

Plėtojamas tarptautinis bendradarbiavimas. Trakų rajono savivaldybė bendradarbiauja su 13 miestų partnerių iš užsienio šalių. Pernai buvo pasirašytos dvi naujos bendradarbiavimo sutartys su Avolos  (Italija) ir Akko (Izraelis) miestais. Su miestais partneriais inicijuojami bendri vaikų, jaunimo, kultūros, socialinės srities projektai, garsinamas mūsų rajonas bei Lietuva. Šiemet pažymėtos sutarties su Reine(Vokietija) 20-osios metinės bei sutarties su Alanija(Turkija) 10-metis. Vykstant Trakų miesto šventei „Trakų vasara“, surengtos didelį atgarsį turėjusios Alanijos kultūros dienos.

Didieji projektai gerins gyvenimo kokybę

Būsimo Trakų miesto aplinkkelio projektas juda į priekį. Paruoštas žemės paėmimo visuomenės  poreikiams projektas Trakų aplinkkeliui tiesti. Tad žengtas dar vienas žingsnis įgyvendinant būsimo aplinkkelio įrengimą. Kiek anksčiau buvo parengta poveikio aplinkai analizė. Įrengus Trakų miesto aplinkkelį, sumažės bendrojo bei krovininio transporto srautai mieste, bus  išvengta spūsčių pagrindinėje miesto sankryžoje, sumažės avarijų tikimybė, pagerės aplinkosauginė situacija ir Trakų miesto įvaizdis. Miestas taps patrauklesnis turistams, jis bus jaukesnis ir patogesnis vietiniams gyventojams.

Netrukus startuos trijų Trakų gatvių rekonstrukcijos projektas. Yra visiškai parengtas Trakų trijų gatvių – Aukštadvario, Vilniaus ir Gedimino – rekonstrukcijos techninis projektas. Tikimasi jau netrukus šį projektą pradėti įgyvendinti. Numatyta esamą eismo žiedą prie autobusų stoties pakeisti vadinamuoju „turbo“ žiedu, bus įrengti du nauji žiedai: Gedimino gatvėje bei ties Aukštadvario-Plomėnų gatvių sankryža. Rekonstruotose gatvėse bus pakeista danga, šaligatviai, nutiesti dviračių takai, įrengta lietaus nuotekų tinklai, apšvietimas. Įgyvendinus šį projektą, pagerės eismo sąlygos, jos taps saugesnės, patogesnės, pagerės kelių infrastruktūra bei gyvenamosios aplinkos kokybė.

 Rengiamas Trakų autobusų stoties rekonstrukcijos projektas. Jis iš esmės pakeis miesto „vartus“ ir įvaizdį. Trakų autobusų stotis bus rekonstruota, derinant darbus su trijų Trakų gatvių rekonstrukcija.  Po rekonstrukcijos bus įrengta 200 kv.m dydžio autobusų stotis su visa reikiama infrastruktūra ir užtikrintomis eismo saugumo priemonėmis. Prekybos centro „Rimi“ pastate būtų įrengta kavinė, vaistinė ar knygynas. Šis projektas bus įgyvendintas su investuotoju.

Lentvario geležineklio pervažos-tunelio statybos projektas toliau plėtojamas. Lentvario geležinkelio pervažos galimybių  studija, dalyvaujant „Lietuvos geležinkelių“ ir Lietuvos automobilių kelių direkcijai, artėja link starto. Šiuo metu rengiamas techninis tunelio projektas. Jis kartu su projektuotojais aptartas rajono savivaldybėje ir, atsižvelgus į siūlymus, tobulinamas. Įgyvendinus projektą, eismas vyks tuneliu, neuždarant pervažos. Tokiu būdu bus išspręsta ilgus metus miestą kankinusi prastovų ties pervaža problema.

Pokyčiai, kurie keičia ir keis gyvenimą 

Gerinama kelių infrastruktūra.  Atlikti Paluknio seniūnijos vietinės reikšmės kelio Paluknys–Mamavys rekonstravimo darbai (ilgis 1275 m). Pradėti  rekonstruoti Lentvario seniūnijos vietinės reikšmės kelias iki Matiškės kaimo  (ilgis 775 m) bei  Rūdiškių seniūnijos vietinės reikšmės kelio Anglininkai–Gojus, kuris jungiasi su valstybinės reišmės magistraliniu keliu A4 Vilnius–Varėna–Gardinas, dalis (ilgis 5268 m).

Daugiabučių renovacija įsibėgėja. Rajono savivaldybėje visiškai renovuoti 5 namai, baigti statybos darbai 3-uose namuose, vykdomi darbai 11-oje daugiabučių, paruošti investiciniai projektai, laukia finansavimo sutarčių – 16 namų.

Įsibėgėja naujų projektų rengimas

Tęsiamas rajono mokyklų modernizavimas. Savivaldybė  įgyvendina projektą, kuriuo numatoma rekonstruoti bei modernizuoti Paluknio „Medeinos“ gimnazijos ir Paluknio vidurinės mokyklos pastatą.  Be to, vidaus modernizavimo darbai bus atliekami Trakų Vytauto Didžiojo, Lentvario „Versmės“ ir Rūdiškių gimnazijose. Taip pat bus modernizuojama Trakų gimnazija, parengtas Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos rekonstrukcijos techninis projektas.

Trakų meno mokykla pakeis seną rūbą. Iš mirties taško juda Trakų meno mokyklos pastato  modernizavimo problema. Ji sprendžiama pasitelkus užsienio partnerius iš Lenkijos,  Gižycko miesto. Yra pateikta paraiška „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir pritaikymas Trakų ir Gižycko rajonuose“ bendram finansavimui iš ES struktūrinių fondų.

Gražinamos viešosios erdvės, atnaujinama infrastuktūra. Parengtos projektų paraiškos daugiafunkcėms  aikštelėms prie Lentvario Motiejaus Šimelionio, „Versmės“ ir Henriko Senkevičiaus gimnazijų bei poilsio ir rekreacijos zonos prie Lentvario(Graužio) ežero įrengti. Rengiami keturi techniniai projektai kompleksiškam Rūdiškų miesteliui sutvarkyti. Pradėti Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos sporto aikštyno atnaujinimo darbai. Prie šios gimnazijos jau įrengta krepšinio aikštelė, dar šią vasarą krepšinio mėgėjai aikštelę turės ir Lentvaryje.

Modernizuojama vandentvarkos infrastruktūra. Siekiant didinti vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugos prieinamumą gyventojams, UAB „Trakų vandenys“ ir Trakų rajono savivaldybė numato įgyvendinti projektą „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Trakų rajone“.

Plėtojamos socialinio būsto nuomos galimybės. Trakų rajono savivaldybė, siekdama sumažinti laukiančiųjų socialinio būsto eilę, planuoja įsigyti 21 butą Lentvaryje ir (ar) Naujajame Lentvaryje. Juos įsigijus, ketinama apgyvendinti apie 50 asmenų, seniausiai laukiančių socialinio būsto nuomos.  Be to, baigiama gana ilgai užtrukusi 16 butų socialinio būsto statyba Salkininkuose.

Kuriamas racionalus viešojo transporto sistemos tinklas. Siekiant gerinti viešojo transporto paslaugų kokybę Trakų rajono savivaldybės teritorijoje, savivaldybės administracija kartu su partneriu UAB „Trakų autobusai“ numato  įgyvendinti projektą „UAB „Trakų autobusai“ techninės bazės atnaujinimas“. Planuojama įsigyti 6 ekologiškus autobusus.

Kartu su Vilniaus atstovais planuojama įrengti sostinę ir Trakus jungiančius dviračių takus.

Senųjų Trakų seniūnijos pastato įkurtuvės – labai lauktas ir džiaugsmingas įvykis. Sigitos Nemeikaitės nuotr.

Spausdinti